Glosy 1/2012 Chvála

Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 

Tak už víme, proč je mateřský dotyk zdraví prospěšný? (by T.Vasich)

(A mother's touch: Study shows maternal stimuli can improve cognitive function, stress residence (http://www.physorg.com/news192209628.html) May 4, 2010 by Tom Vasich

(PhysOrg.com) – UCI dětská neuroložka Dr. Z. Tallie Baramová z University Irvine zjistila, že mateřská péče a poskytování dalších smyslových vjemů vyvolává aktivitu v rozvoji dětského mozku, která zlepšuje kognitivní funkce a vytváří odolnost vůči stresu.

U dítěte mateřský dotek poskytuje pocit bezpečí, pohodlí a lásku. Ale výzkum na UC Irvine zjistil, že umí mnohem více. Dětská neuroložka Dr. Z. Tallie Baramová zjistila, že mazlení a poskytování dalších smyslových vjemů vyvolává aktivitu v rozvoji dětského mozku, která pak zlepšuje kognitivní funkce a vytváří odolnost vůči stresu. Tento objev přispěje k rozšíření vědomostí o epigenezi, studie o tom, jak faktory životního prostředí mohou přeprogramovat expresi genů. Ve studii publikované letos v Journal of Neuroscience Baramová a její kolegové určili, jak smyslové podněty mateřské péče mohou měnit geny, které řídí hlavní posel stresu, kortikotropin-uvolňující hormon (CRH). Dřívější práce Baramové pomohly odhalit, že nadměrné množství CRH v mozku při učení a nárocích na paměť vedlo k rozpadu dendritických výběžků, větvičkovitých struktur v neuronech. Dendritické trny usnadňují odesílání a přijímání zpráv mezi mozkovými buňkami, a tedy i shromažďování a uchovávání vzpomí-nek. „Komunikace mezi mozkovými buňkami je základem kognitivních procesů, jako je učení a paměť,“ říká Baramová, docentka neurologických věd. „U několika poruch mozku, kde učení a podobné myšlenkové procesy jsou abnormální, bylo zjištěno, že se sníží hustota těchto útvarů nebo jsou špatně vyvinuté.“ „Protože mozek dítěte je stále ještě ve výstavbě spojů v těchto oblastech komunikace, velké výbuchy nebo dlouhodobé množství stresu může trvale omezit celkový vývoj, čímž se zvyšuje riziko vzniku úzkosti, deprese a demence v pozdějším věku.“ (překl.VCh.)

 

This work, by Psychosom, is licensed under CC BY 4.0