Život je jen náhoda a složení mikrobiomu někdy také

Autor: Radkin Honzák
Kategorie: blog
Zobrazení: 0

teorie 1 2017V lidském trávícím ústrojí žijí triliony nejrůznějších mikrobů, jen bakterií je zde několik stovek až tisíců druhů. Složení mikrobiomu kolísá od jednoho člověka k druhému v závislosti na dietě, prostředí v němž žije a na jeho zdravotním stavu včetně dlouhodobé anamnézy, jakož i čerstvých zásahů – například antibiotiky – do něj.
Nová studie provedená v MIT zaměřená na složení populace mikrobů přináší do hry další faktor, a to náhodu. Badatelé nakrmili oblíbeného oblého červa Cenorhabditis elegans toutéž dietou v témže prostředí servírovanou a v trávícím traktu hlístic se objevilo rozdílné složení bakterií, které zřejmě bylo poskládáno podle pravidla: Kdo dřív přijde, ten dřív mele.

Číst více

Neračte enhancovati

Autor: Radkin Honzák
Kategorie: blog
Zobrazení: 0

honzak

Radkin Honzák:
Kdo četl Švejka, dobře ví, že stav gaki je stavem hladových duchů, jak nás poučil oklultista Jurajda. Do stavu gaki mě občas dostanou nová česká slova. Jedním z nich je enhancování, které jsem objevil již před léty v nejednom rejstříku a dodnes objevuji v nových nečekaných situacích a souvislostech. Význam může být pohodlně vyjádřen slovy: rozšíření, posílení, zvýraznění nebo zvýšení. Ale my máme radši enhancování.
Když už stupidní slovo, pojďme se podívat na jeho použití při označení ještě stupidnější aktivity. Dovedete si představit, že byste – ač vás nic nebolí – pojídali Aspirin, pro zlepšení svého nebolestivého stavu? Nebo žízně nemajíce a dlouhodobě zcela lihuprostí pro jistotu polykali Antabus? Abyste enhancovali svůj dobrý stav preventivním polykáním prášku proti vysokému krevnímu tlaku? Asi ne. Jenom sportovci a kulturisté bezmozci si takto pomocí anabolických steroidů ničí játra a zbytky mozku a budují svaly.

Číst více

Konformita

Autor: Radkin Honzák
Kategorie: blog
Zobrazení: 0

Radkin Honzák:

Není nad původnost, každý po ní touží. Lidé chodí přes most, tož já půjdu louží.  Karel Havlíček Borovský

teorie honzak 1 2017Konformita je přizpůsobení vlastního chování požadavkům okolí motivované potřebou prokázat loyalitu, splynout s většinou, „netrčet“ a také „býti in“. Do jisté míry je přesným opakem originality. Většina psychologů ma za to, že přizpůsobení se zahrnuje pouze vnějškové, chování, nikoliv vnitřní osobní koncepty. Konformita v sobě zahrnuje jak spolupráci, tak poslušnost a je výsledkem zevních vlivů, přičemž není rozhodující, kdo a co tyto vlivy reprezentuje. odkaz zde

Číst více