KRÁTCE 1

Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 

NEDOSTATEK SPÁNKU PODPORUJE ŠKODLIVOU ZÁNĚTLIVOU REAKCI NA MANŽELSKÝ STRES

Nedostatek spánku nezpůsobí jen naštvání, ale oslabí i vaši obranyschopnost. Vědci z Ohio State University Institute for Behavioral Medicine Research říkají, že vás také vystavuje riziku zánětu souvisejícího se stresem. Tato zánětlivá reakce je spojena s vyšším rizikem kardiovaskulárních onemocnění, cukrovky, artritidy a dalších onemocnění.

„Víme, že problémy se spánkem jsou také spojeny se záněty a mnoha podobnými chronickými nemocemi. Zajímalo nás tedy, jak spánek souvisí se záněty u manželských párů a zda spánek jednoho z partnerů ovlivňuje zánět druhého,“ řekla Stephanie Wilson, hlavní výzkumná pracovnice na studii. Výsledky studie byly publikovány v časopise Psychoneuroendocrinology 26. června 2017.

Výzkumný tým přijal 43 párů, které absolvovaly dvě studijní návštěvy. Pokaždý pár poskytl vzorky krve a sdělil, kolik hodin oba spali předchozí dvě noci. Poté vědci nechali páry, aby se pokusily vyřešit téma, které v jejich manželství vyvolává konflikty. Po diskusi byly znovu odebrány vzorky krve.

„Zjistili jsme, že lidé, kteří v posledních několika nocích spali méně, se neprobudili s vyššími známkami zánětu, ale měli větší zánětlivou reakci na konflikt. To nám říká, že méně spánku zvyšuje zranitelnost vůči stresujícímu faktoru,“ řekl Wilson.

Pokud oba partneři předešlé dvě noci spali méně než sedm hodin, bylo pravděpodobnější, že se pár bude hádat nebo se stane podrážděným. Za každou hodinu ztráty spánku vědci zaznamenali, že hladiny dvou známých zánětlivých markerů vzrostly o 6 procent. Páry, které při svém nesouhlasu používaly nezdravou taktiku, měly ještě větší zánětlivou reakci – přibližně o 10 procent vzrostly markery za každou ztracenou hodinu spánku.

„Jakékoli zvýšení není dobré, ale dlouhodbé zvýšení, které se neřeší, je stav, jenž se může stát problémem,“ řekl Wilson. „Samozřejmě, nedostatek spánku i manželské konflikty jsou v každodenním životě běžné. Asi polovina našich studijních párů spala v posledních nocích méně než doporučených sedm hodin.“

To je více než současný národní průměr. CDC uvádí, že 35 procent Američanů spí méně než sedm hodin spánku za noc. Součástí manželství je to, že spánkové vzorce se často sledují společně. Pokud je jedna osoba neklidná nebo má chronické problémy, může to ovlivnit spánek druhé. Pokud tyto problémy přetrvávají v průběhu času, můžete ve dvojici dosáhnout tohoto nepříznivého dozvuku,“ uvedla Janice Kiecolt-Glaser, hlavní autorka a ředitelka Institutu pro výzkum behaviorální medicíny.

Výzkumníci byli povzbuzováni, aby viděli, že existuje ochranný účinek, pokud byl jeden z partnerů odpočatý nebo pokud o konfliktu diskutovali zdravě. Měli tendenci neutralizovat neshody, které by mohl vyvolat nevyspalý partner. „Chceme říci lidem, že je důležité najít dobré způsoby, jak vztah řešit a vyřešit konflikt – a trochu se vyspat,“ řekla Kiecolt-Glaser.

Zdroj: Materiály poskytované Ohio State University Wexner Medical Center. Poznámka: Obsah může být upravován podle stylu a délky.

Reference časopisu:

Stephanie J. Wilson, Lisa M. Jaremka, Christopher P. Fagundes, Rebecca Andridge, Juan Peng, William B. Malarkey, Diane Habash, Martha A. Belury, Janice K. Kiecolt-Glaser. Zkrácený spánek podporuje zánětlivé reakce na manželské konflikty: Regulace emocí je důležitá. Psychoneuroendocrinology, 2017; 79: 74 DOI: 10.1016 / j.psyneuen.2017.02.015

V.Ch.

This work, by Psychosom, is licensed under CC BY 4.0