DISKUSE

Zobrazení: 0
Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 

R. HONZÁK: AŽ SE PRACHY ZMĚNÍ V PRACH- DISKUSE

Milý Vláďo, připomínka k Tvému úvodníku:
jistěže až na posledním místě jde v první řadě o peníze, ale obávám se, že i chamtiví lichváři z pojišťoven vědí, že investice, které by padly do plateb psychosomatických výkonů, jsou kapkou v moři. Tady jde daleko víc o MYSL (jak se dneska říká duši) doktorů.

Psychosomatická medicína vyžaduje aktivní lidskou účast, empatii, myšlení a spolupráci. Naproti tomu, to, oč jde současnému medicínskému establishmentu je, aby doktoři přestali myslet a řídili se „doporučenými postupy“, které jsou tou úspěšnou cestou k prodeji těch či oněch komodit, což jsou většinou léky, ale také jiné, ale jediné postupy. Tudy dochází k odcizení doktorů, jejich následnému vyhoření a opět velmi výnosného léčení tohoto stavu. Takže důvody zamítnutí nejsou jen finanční, ale mnohem hlubší.
Když se pak řízení zdravotnictví ujme sám ředitel Agrofertu s ožralým hradním pánem, je to uzavřený bludný kruh, z něhož naše výkřiky jsou zaškrceny dřív než stačí dolehnout k uším lidí.
Pokud si to v konkurenčním souboji nechá společnost lékařů líbit, není tu šance opravdu jiná, než že medicína totálně zkolabuje ve finančním krachu a pak se začnou hledat cesty z té katastrofy.
Praha – 7. dubna 2021 Radkin Honzák

ODPOVĚĎ AUTORA ÚVODNÍKU Z PSYCHOSOMU 1/2021

Milý Radkine,
Měl bych dát na zkušenějšího kolegu. Rozumím tomu, co říkáš a obávám se, že máš zase pravdu! Čerstvý Arenbergův případ to jen ilustruje. Ne jako výjimka, ale jako pravidlo. Dokonce to prý všichni vědí, že je taková praxe špiček zdravotnictví běžná, a ani se tomu nikdo nediví. V tom jsme na tom stejně jako za bolševiků. Všichni vědí, že stát nefunguje, že je třeba dělat, jako by fungoval, a zařídit se po svém. Ukazuje se, že reflexe bývalého režimu vůbec nenastala, a proto se k ní populace instinktivně vrací. Hradní pán jde dokonce před tímto davem, ať už s tím alkoholem, tak východním směrem přes svou nejistou chůzi. A taky tou praxí držení moci, která byla za otevřené vlády StB běžná: zákony se využívaly především k tomu, aby se na každého něco vědělo a byl ovladatelný. A Rusům, kteří nikdy moc daleko neodešli, to samozřejmě vyhovuje. Jejich lidé udržují v čele státu nejvíce ovladatelné politiky. Proto ten Babiš. Kdo by mohl být ovladatelnější?
Ale já si chci ponechat naivní představu, že tady stále jsou lékaři, kteří chtějí být se svými pacienty ve skutečném kontaktu a léčit je svým uměním, a nejen dle kuchařky. A že tahle část lékařů nedovolí úplný rozklad zdravotnického systému, který by mohl být velmi nebezpečný.
Vladislav Chvála

This work, by Psychosom, is licensed under CC BY 4.0