KRÁTCE 4

Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 

SEXUÁLNÍ CHOVÁNÍ MŮŽE OVLIVNIT STŘEVNÍ MIKROBIOM

(SEXUAL BEHAVIOR MAY INFLUENCE GUT MICROBIOME)
Vědci tvrdí, že muži, kteří mají sex s muži, mají jedinečné mikrobiomy, které mohou mít vliv na imunitní systém
SOUHRN: Podle nové studie může sexuální chování člověka ovlivnit jeho mikrobiom a imunitní systém a potenciálně tak zvýšit jeho riziko infekce HIV.

Podle nové studie vědců z University of Colorado Anschutz Medical Campus by sexuální chování člověka mohlo ovlivnit jeho mikrobiom a imunitní systém a potenciálně tak zvýšit riziko infekce HIV. Studie byla zveřejněna v časopise PLOS Pathogens.
Mikrobiom, společenství mikrobů ve střevě, hraje významnou roli při řízení a formování lidského imunitního systému. Nedávné studie však ukázaly, že muži, kteří mají sex s muži (MSM), mají velmi odlišné mikrobiomy ve srovnání s muži, kteří mají sex se ženami (MSW), bez ohledu na stav infekce HIV.
Vědci z CU Anschutz chtěli vědět, zda tento změněný mikrobiom indukuje aktivaci T buněk spojenou s rizikem přenosu HIV a zvýšenou závažností onemocnění.
Aby to prozkoumali, odebrali vzorky stolice 35 zdravých mužů-mužů, kteří měli sex s muži a mužů, kteří měli sex se ženami-a transplantovali je do myší. Myši, které dostaly vzorky stolice MSM, vykazovaly zvýšené důkazy o aktivaci CD4 + T buněk, což by je vystavovalo vyššímu riziku HIV, pokud by byly lidmi.
Také izolovali imunitní buňky ze střev jedinců negativních na HIV a vystavili je bakteriím z výkalů MSM a MSW. Lidské imunitní buňky pocházející ze střeva vystavené fekálním bak-eriím MSM byly pravděpodobněji infikovány virem HIV in vitro. To opět souviselo se zvýšenou imunitní aktivací těmito fekálními bakteriemi.
„Tyto výsledky poskytují důkazy pro přímou souvislost mezi složením mikrobiomu a imunitní aktivací u HIV-negativního a HIV-pozitivního MSM a důvody pro vyšetřování střevního mikrobiomu jako rizikového faktoru pro přenos HIV,“ uvedl hlavní autor studie Brent Palmer, PhD, docent medicíny v Divizi alergie a klinické imunologie na Lékařské fakultě UK.
Přesný důvod, proč je mikrobiom mužů, kteří mají sex s muži, tak odlišný, zůstává neznámý. Někteří se domnívali, že dieta může podporovat zánět a tím aktivovat T buňky.
„Existuje jedinečný mikrobiom spojený s muži, kteří mají sex s muži, který podporuje imunitní aktivaci ve střevech, což může také vést k vyšší úrovni infekce HIV,“ řekl Palmer. „Ale pořád přesně nevíme, proč tomu tak je.“
Přesto je pochopení tohoto mikrobiomu důležité, řekl Palmer, protože by mohl přímo ovlivnit imunitní systém vysoce rizikových mužů a vést ke zvýšenému riziku infekce HIV.
Spoluautoři studie jsou Sam X. Li, PhD, a Catherine Lozupone, PhD, z University of Colorado Anschutz Medical Campus.
Zdroj příběhu:
Materiály poskytnuté University of Colorado Anschutz Medical Campus. Originál napsal David Kelly. Poznámka: Obsah může být upravován podle stylu a délky.
Reference časopisu:
Sam X. Li, Sharon Sen, Jennifer M. Schneider, Ka-Na Xiong, Nichole M. Nusbacher, Nancy Moreno-Huizar, Michael Shaffer, Abigail JS Armstrong, Erin Severs, Kristine Kuhn, Chales P. Neff, Martin McCarter, Thomas Campbell, Catherine A. Lozupone, Brent E. Pal-mer. Střevní mikrobiota od vysoce rizikových mužů, kteří mají sex s muži, řídí imunitní aktivaci u gnotobiotických myší a infekci HIV in vitro. PLOS patogeny, 2019; 15 (4): e1007611 DOI: 10,1371 / journal.ppat.1007611
Datum: 10. dubna 2019
Lékařský kampus University of Colorado Anschutz

This work, by Psychosom, is licensed under CC BY 4.0