VĚDA KRÁTCE 2

Zobrazení: 0
Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 

PĚT FAKTORŮ, KTERÉ ZAJISTÍ, ŽE DÍTĚ PROSPÍVÁ

Existují základní zdroje, které každé dítě potřebuje, aby mělo co nejlepší šanci vyvinout se ve zdravého, dobře fungujícího člověka.
Každému se může zdát jasné, že dítě potřebuje 1) péči, 2) spánek, 3) jídlo, 4) stimulaci a 5) bezpečí, ale „nikdo se na to nijak zvlášť nezaměřil nebo neupřednostnil důležitost těchto potřeb během vývoje plodu a v prvním roce života, aby se zlepšily kritické vývojové výsledky,“ řekla Joan Luby, vedoucí týmu, který se věnoval výzkumu a spoluautorka práce.

Základní environmentální podpora pozitivního vývoje mozku a kognitivních funkcí v prvním roce života. „Faktor prospívání poskytuje pevný základ pro zdravý vývoj. V primární péči se podceňuje, jak tvárný je mozek,“ dodala.


„Novinkou je dát je všechny dohromady a přemýšlet o nich jako o konstelaci věcí, které jsou nezbytné a důležité pro to, aby dítě mohlo prospívat,“ řekl Barch, Ph.D., proděkan pro výzkum, profesor psychologie a věd o mozku v Arts & Sciences a profesor psychiatrie Gregoryho B.
Studie je součástí probíhajícího výzkumu WashU o tom, jak psychologické a sociální faktory v raném vývoji ovlivňují biologické procesy a mění mozek. A je to součást změny myšlení v oblasti vývoje dítěte, protože vědci zjistili, že velká část našeho zdraví není jen geneticky předurčena, ale je silně ovlivněna psychosociálním prostředím. Lidský mozek při narození stále prochází rychlým vývojem a vědci se snaží porozumět faktorům prostředí, které tento vývoj utvářejí.
Studie 232 kojenců a jejich matek se zaměřila na pozitivní faktory v prostředí v období plodu a v prvním roce života, které zlepšují vývoj mozku, minimalizují negativní chování a zvyšují kognitivní výsledky. Účastníci byli hodnoceni na základě indexů sociálního znevýhodnění začínajících v děloze a bylo také vypočítáno skóre T-faktoru v raném věku. Když se kojenci přiblížili věku 3 let, byli přehodnoceni na sociální, emocionální a kognitivní vývoj spolu s použitím magnetické rezonance ke skenování struktury mozku.
Výsledky jasně ukázaly, že T-faktor je silný: Dokonce i kojenci pocházející z nepříznivých podmínek a prostředí s nedostatečnými zdroji mohou mít zdravý vývoj, pokud prospívají Thrive 5 ("Thrive 5"je pět podmínek, které zajistí, že dítě v prvním roce života bude mít to, co potřebuje pro zdravý vývoj. Mezi tyto podmínky patří stimulace prostředí, výživa, bezpečnost v sousedství, pozitivní péče a pravidelné cirkadiánní rytmy a spánek.)

Původní zdroj: Joan L. Luby, Max P. Herzberg, Caroline Hoyniak, Rebecca Tillman, Rachel E. Lean, Rebecca Brady, Regina Triplett, Dimitrios Alexopoulos, David Loseille, Tara Smyser, Cynthia E. Rogers, Barbara Warner, Christopher D. Smyser, Deanna M. Barch. Basic Environmental Supports for Positive Brain and Cognitive Development in the First Year of Life JAMA Pediatrie, 2024; DOI: 10.1001/jamapediatrics.2024.0143

 

This work, by Psychosom, is licensed under CC BY 4.0